18 października 2015

Jak ugotować kasze jaglaną?

Kasza jaglana to jedno z najstarszych ziaren otrzymywana z nasion prosa, obecnie jest podstawą diety około 1/3 ludności (niestety  nie jest tak  popularna w Europie ).  Dobrze przygotowana ma lekko słodkawy  smak ( podobny do kukurydzy ) i  świetnie pasuje zarówno  do  dań słodkich jak i tych słonych. 
Kasza jaglana - bezglutenowa, bogata w żelazo, witaminy z grupy B oraz wapń. Lekko strawna, nie uczula ( bezglutenowa ), poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci ( zawiera krzemionkę ) i pomaga na katar ( zmniejsza stan zapalny błon śluzowych ) a zawarty w niej krzem poprawia przemianę materii. 

Niestety ma też swoje wady : wysoki  indeks glikemiczny ( 71 ) -jest  nieskazana dla diabetyków ponieważ szybko podnosi poziom cukru w krwi, ma też sporą ilość kalorii ( 100 g  surowej kaszy to około 350 kcal ). 

No ale do  rzeczy...


Jak  d o b r z e  ugotować kasze jaglaną ?

Kasza jaglana przygotowana w nieodpowiedni sposób zyskuje posmak  goryczy... i  to  właśnie  zniechęciło mnie do  niej na długi  czas :(
Niedawno postanowiłam dać jej drugą szansę, tym razem dowiedziałam się jak ją odpowiednio przygotować.

A więc...

Kaszę można ugotować na dwa sposoby sypką lub kleistą.


Kasza sypka :

Na 1 szklankę wody przypadają 2,5 szklanki  wody.

Kasze należy najpierw przepłukać zimną wodą i przelać wrzątkiem. Następnie kaszę przekładamy do  pustego  garnka i  chwilę prażymy ( uwaga, nie przypalcie kaszy ), dodajemy  wodę i gotujemy na wolnym ogniu, pod przykryciem do  czasu  aż wchłonie wodę ( około 12-15 minut), wyłączamy ( nie odkrywamy ) i  odstawiamy  na 10 minut.

Kasze wystarczy spulchnić widelcem i  jest  gotowa.

Kasza kleista: 

Na 1 szklankę kaszy przypadają 3.5 szklanki  wody*. 

Kasze należy najpierw przepłukać zimną wodą i przelać wrzątkiem. Następnie kaszę przekładamy do  pustego  garnka i  chwilę prażymy ( uwaga, nie przypalcie kaszy ), dodajemy  wodę i gotujemy na wolnym ogniu, pod przykryciem około 30-40 minut. 

* część wody można zastąpić mlekiem aby  kasza była bardziej  kremowa.

WERSJA DO WYDRUKU / ZAPISU ( wystarczy kliknąć na obrazek )


1 komentarz:

  1. Faktycznie szkoda, że kasza jaglana nie jest tak popularna w naszym kraju, jednak to powoli się zmienia. W sieci można spotkać się z ogromną ilością przepisów na smaczne dania i desery z użyciem właśnie kaszy jaglanej.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuje za odwiedziny i komentarze :)

Follow Us

Cook'd it!